top of page

Értékelném, ha meg lehetne határozni az értéket

  • Folyamatfejlesztes
  • Mar 19, 2019
  • 2 min read

A folyamatfejlesztési tapasztalataimat a pénzügyi szektorban szereztem, ahol mostanában kezd egyre inkább teret hódítani ez a látásmód.


Jelenleg a K&H Bank, Sberbank, Takarékbank keres folyamatfejlesztőket. Az utóbbi két vállalat véleményem szerint a folyamatok sztenderdizálása miatt keres munkatársakat (felvásárlás, összeolvadás miatt eltérő folyamatokat érdemes közös nevezőre hozni a hatékonyság égisze alatt). A K&H pedig szerintem nagy apparátussal dolgozik, teljesen kiépült folyamatmenedzsment rendszerrel, ott vagy bővül a csoport, vagy kisebb fluktuáció tapasztalható (esetleg mindkettő).



A nagybankok közül Magyarországon tudtommal az OTP-nak, a Raiffeisen-nek, a Budapest Banknak, a CIB-nek és a K&H-nak van kiépített folyamatmenedzsment rendszere. Furcsállom, hogy az UniCreditről és az Erstéről nem hallani hasonlót. Ott vagy nem építették még ki, vagy kiépítették, de nem hangoztatják és a fluktuciója a csapatnak nulla.


A nagybankokon kívül számos biztosító társaság, szakosított hitelintézet és egyéb pénzintézet is rájött, hogy a folyamatok fejlesztése elkerülhetetlen ahhoz, hogy versenyhelyzetben tudjanak maradni, vagy versenyelőnyre tegyenek szert. Ehhez pedig egy állandó csoport szükséges, és/vagy egy tanácsadó cég, amely segíti a bevezetést.


Ha csak a konferenciákon elhangzottakat idézem fel a K&H, a CIB és a Raiffeisen is teljesen más alapokat határozott meg a folyamatmenedzsment rendszer működtetéséhez. Szembetűnő a különbség a működésükben. A termelésben valahogy egységesebben sikerült a rendszert kiépíteni és működtetni is. Homogénebb az eredmények bemutatása is.


Vajon a pénzügyi szektorban azért különbözőek az egyes folyamatmenedzsment rendszerek, mert eltérően közelítették meg az Érték meghatározását?

Pedig a LEAN alapelvei az Érték meghatározása, az Értékfolyamat elkészítése, az Áramlás biztosítása, a Húzóelv érvényesítése és a folyamatos Tökéletesítés. Akkor ezek az alapelvek működtetése nélkül nem Lean a vállalat? Ha nem Lean a vállalat, akkor a folyamatmenedzsment rendszert milyen alapokon működtetik?


Saját tapasztalatom az, hogy a folyamatmenedzsment rendszert a vállalat kultúrájához akarják igazítani, hogy annak megteremtsék a vállalaton belüli elfogadottságát és nem a vállalati kultúrát igazítják a folyamatmenedzsment rendszerhez. A kettő között hatalmas különbség van és ugye érezhető, hogy a húzóelv az előbbinél sajnos nem érvényesül, így a rendszer elfogadottsága sem lesz hosszú távon eredményes.





A húzóelv ebben az esetben az lenne, hogy felismerik és pontosan meghatározzák, hogy miért is szeretnék a folyamatmenedzsmentet bevezetni, az miért jó a cégnek, a részlegeknek, milyen értéket teremt és azt hogyan, milyen formában szállítja le. Ezt bizonyos időközönként meg kellene vizsgálni és szükség esetén aktualizálni. Az értéket soha nem szem elől tévesztve kellene működtetni a csoportot.


Ez lenne az a biztos alap, amely meghatározza a pénzügyi szektorban is a folyamatmenedzsment rendszer alapját. Itt lehet egy kapcsolódási pont a profi módon űzött LEAN alapú folyamatfejlesztési rendszerrel, amit a termelésben működtetnek.



 
 
 

Comments


bottom of page