Szakterületek kohéziója a Folyamatmenedzsmenttel 1. rész
- Folyamatfejlesztes
- May 9, 2019
- 2 min read
Több posztom szólt már arról, hogy a folyamatmenedzsmentet lehet elfogadni, vagy annak ellenállni. A vezető (vagy alapító) persze mindenképpen arra törekszik, hogy elfogadtassa az új csapatot, rendszert, felállást.
Ha jó a folyamatmenedzsment rendszer alapja, akkor minden egyes szakterületnek meg van a motivációja abban, hogy elfogadja a csapatot is.
Minden szakterületnél más és más lehet a motiváció alapja, de mivel a folyamatfejlesztési csapat (ha így hívják) mátrix szervezetként működik (jobb esetben), kapcsolata mindegyikkel lesz.

Arra kell törekedni, hogy ezt a kapcsolatot valódi tartalommal töltsük fel.
Az új csapat (funkció) létrejötte ne jelentsen lehetőleg többletmunkát a szakterületeknek, akik sok esetben így sem kapnak megfelelő mennyiségű embert a munka elvégzéséhez.
A fő cél az lenne, hogy támogassa, segítse az új csapat a szakterületek munkáját a folyamataik fejlesztésén keresztül. Könnyítsük meg a munkájukat!
Persze, ez első hallásra evidensnek tűnik amíg az operatív szakterületekre gondolunk, akik benne vannak az értékteremtő folyamatban.
De mi a helyzet a támogató funkciókkal, mint például egy HR, jog, vagy IT?
A vállalaton belüli elfogadottságot ők is meghatározzák, nem hagyhatók figyelmen kívül. A folyamatfejlesztés ezért nem működhet nélkülük. Fontos szerepet töltenek be! A velük való pozitív kapcsolat kialakításához viszont elemezni kell a tevékenységüket, illetve meghatározni, mi az igényük.
Lehet úgy is fogalmazni, hogy ők egy kvázi belső ügyfelek, akiknek a hangja (voice of customer) – mint tudjuk – nagyon értékes és minden esetben építő jellegű.
Néhány ébresztő jellegű gondolat tényleg csak felsorolás szintjén, amiben a folyamatfejlesztés segíteni tud ezeknek a szakterületeknek (a szokásos eseteken túl):
HR – A folyamatfejlesztések alkalmával előjöhetnek olyan skillek egy – egy folyamat elvégzésekor, amik vagy nem szerepeltek a munkaköri leírásba, vagy az új munkatárs felvételénél nyújt hasznos információt a személyügynek. Ha szervezetfejlesztést is végeznek, akkor lehetnek oszlopos tagjai némely megbeszélésnek is. A szokásos eset a szervezeti hierarchia ábrájának és folyamatos frissítésének leszállítása számukra.

Jog – Mivel a jog akár blokkoló tényezője is lehet egy folyamatfejlesztésnek, ezért a fejlesztés megvalósulását mindenképpen validáltatni kell vele is. Ezt lehet többletmunkaként is értelmezni, azonban fel kell tenni azt a kérdést, hogy inkább validálják az újonnan megfogalmazott fejlesztési irányvonalakat, vagy nem tudnak róla és talán később nem megfelelően járnak el egy esetleges panaszügyre történő reagálásnál.

IT - Legtöbbször azt hallani, hogy a legfőbb gondjuk az, hogy az üzlet már eleve megmondja, hogy mit hova szeretne, nem pedig az igényt fogalmazzák meg és a célt. Így sokszor elveszik az alkotó munka és annak élménye. Kihagyják őket az érdemi munkából, annak kitalálásából, hogy egy problémát milyen fejlesztés oldana meg és annak melyik rendszerben lenne a legoptimálisabb helye. Ha bevonásra kerülnek igazán jó ötletek is születhetnek, elkerülve ezzel azt, hogy ugyanaz a mező egyszerre kb. 4-5 rendszerben is szerepeljen, amiből 2 rendszerben nem is töltik az adatot. Persze tudom, hogy ez nem egy ismerős helyzet.

Több olyan szakterület is van, ahol egy valóban értékteremtő kapcsolatot kell létrehozni, ezeket a pénzintézeti ágból fogom hozni, de kommentben várom a tudásmegosztást másoktól is.
Mivel lehet a folyamatmenedzsmentnek segíteni más szakterületeknek?
Comentarios