Miért akad ki az üzlet az IT-ra és az IT az üzletre?
- Folyamatfejlesztes
- Oct 22, 2019
- 2 min read
Vállalati környezetben, ahol tombolnak a szoftverfejlesztések mindig előfordulnak nézeteltérések, de az IT és az üzlet közötti feszültség, mindehol megfigyelhető.
Vajon mi okozza az állandó nézeteltérést?
Az üzleti igény dokumentumot tanulmányozva, az IT számtalan kérdést tesz fel minden egyes esetben az üzleti elemzőnek. Ez tény. Furcsa is lenne, ha nem tenne fel kérdést - akkor nagy valószínűség szerint egy nagyon önálló fejlesztővel van dolgunk. Az önálló gondolatok - amolyan gondolatolvasás - pedig több esetben káros, mintsem hatékony.
Feltettem tehát a kérdést a fejlesztő barátaimnak: "Találkoztatok már hibátlan, avagy tökéletes üzleti specifikációval? Olyannal, amire azt mondanátok, hogy na ez igen, ez klafa, ezt lehet alapul venni?"
A válasz egyöntetűen NEM volt.
Tovább boncolgattam, hogy miért lehet ez. Az eredendő ok az sok esetben az volt, hogy az üzleti specifikáció jó, mert képet ad arról, mit szeretne az ügyfél, de önmagában mindig kevés, mert nincsen meg benne minden input ahhoz, hogy el tudják készíteni a rendszerspecifikációt.
Elszomorodtam: nemár, hogy gyakorlatilag az üzleti elemzőknek folyamatosan azzal a tudattal kell együtt dolgozniuk, hogy amit írnak, soha nem lesz kérdezésmentes, tökéletes.
Pedig nagyon úgy tűnik, hogy ez van. Számoljunk rá puffert.
Ne csodálkozzunk tehát, ha az üzleti elemzőket egy bizonyos idő után kimondottan frusztrálhatja a sok kérdés és emiatt szőrszálhasogatónak tűnhet az IT. A sok kérdés, a sok "bit" szintű - piszlicsárénak tűnő kérdés, amik pedig igenis fontosak a fejlesztőnek. A fejlesztők "0-1 gondolkodásban" muszáj, hogy működjenek. A legapróbb részlet is nagyon fontos lehet.
A visszakérdezésük pedig mindig hasznos.
Talán, ha megpróbálnánk úgy tekinteni az üzleti specifikációra, avagy követelménylistára, hogy egy átfogó képet kell, hogy adjon a lehető legapróbb részletekbe menően, de úgy, hogy a megvalósítást azért ne írjuk le.
Talán, ha nem akarnánk elkerülni a kérdéseket, hanem azok számát szeretnénk csökkenteni.
Talán, ha mindkét fél látná a másik relevanciáját és adna folyamatos pozitív visszacsatolást is.
Talán akkor lehetne csökkenteni a feszültséget a két terület között.
Talán akkor elérhető lenne egy hatékonyabb kooperáció. :-)
Próbáljátok ki!
Comentarios