Különbség a Business Analyst és Folyamatfejlesztő között- amit én látok
- Folyamatfejlesztes
- Sep 17, 2019
- 2 min read
A képzésen rendkívül sok hasznos, rendszerező infót hallottam eddig és nem mellesleg egy nemzetközi vizsgára is felkészít, ami azért nem rossz.
Az első dolog, ami kezdett megvilágosodni nekem az oktatás során, hogy éreztem valahogy ténylegesen elkülönülni egymástól az üzleti elemzői és a folyamatfejlesztői tevékenységkört. Kezdtem azt látni, hogy ez a kettő valóban nem ugyanaz, de kezdetben nem tudtam elég egzakt módon megfogalmazni a kettő közötti különbséget. Aztán jöttek a felismerések.

A hangsúly a tanfolyamon mindig azon volt, hogy jön a customer, akinek van egy igénye. Figyelem! Itt már egy pull hozzáállásról beszélhetünk az ügyfél részéről. Az igénye valamilyen probléma megoldásaként jelentkezik.
Feltűnt valakinek, hogy ügyfélről beszélünk és nem ügyfélcsoportokról, vagy esetleg eltérő szakterületek képviselőiről? Vagy ha ezekről beszélünk más más igénnyel kapcsolatban azonosíthatjuk őket. Tehát az ügyfélnek szüksége van Business Analystra (későbbiekben: BA), azért, hogy megvalósítsa az általa kitalált ügyfél igényt.
Az megint másik kérdés, hogy a jó BA felméri az ügyfél problémáját, elemzi, hogy az általa megfogalmazott igény valóban megoldást ad-e a problémájára, a folyamat/rendszerérintettségét, megfogalmazza egyértelműen, érthetően az ügyfél követelményt, majd végigkoordinálja az átadásig annak megvalósulását. Nagyon nagyon leegyszerűsítve.
Ezzel szemben mit is tesz a folyamatfejlesztő?
A kezdőpont itt általában nem a szakterületi vezető szokott lenni, mert ha észleli, hogy a folyamatával valami baj van, megoldja azt saját berkein belül. A fő trigger általában vagy a menedzsment egyik főbb stratégiai célkitűzése, vagy valamely átfogó szoftver bevezetése, vagy egy új minőségbiztosítási rendszer kiépítése...stb. A lényeg az, hogy egy folyamat (egy end-to-end folyamat) általában szakterületeken átívelő! Több szakterület érintett benne, így nemcsak egy szakterület érdekeit/ igényeit kell figyelembe venni, hanem többét. Nemcsak a rendszer oldali specifikációnak kell tökéletesnek lennie, hanem minden manuális folyamatlépésnek is, mert csak így biztosítható a teljesség.
Mindazonálltal valóban sok az átfedés a két szereplő feladatkörében, mégis hangsúlyoznám, hogy a kettő esetében teljesen máshol van a fókuszpont.
Míg a BA az ügyfelek igényeinek elemzését, követelmények pontos implementálását, tesztelését végzi, addig a folyamatfejlesztő a folyamat eredményességéért felel, mind a rendszeroldalon, mind a manuális oldalon - több szakterületi vezetőnek megfelelve (remélhetőleg) egyszerre.
Ez is egy jó indok arra, hogy miért is működhet nagyszerűen együtt a folyamatfejlesztő és a business analyst.
Comments