top of page

Jót, jól csinálni!

  • Folyamatfejlesztes
  • Aug 6, 2019
  • 2 min read

Minden vállalatnak megvannak az ötletgyárosai. Ez legtöbbször valamelyik értékesítési vezető, hiszen mindig nagy kreativitás kell ahhoz, hogy el lehessen adni akármit! Ők hozzák azokat a bizonyos számokat és a pénzt is a cégnek. Új irányvonalakat, új eladói kört, új technikákat …stb. határoznak meg, vagy követnek - attól függően, hogy mennyire nagy cég, mennyire piacvezető.




Az álláshirdetésekben is egyre gyakrabban látom, hogy a folyamatfejlesztőnek megoldási javaslatokat kell leadnia a munkája során. Ezek más jellegű ötleteknek minősülnek ugyebár, mint egy-egy vezetőé. Ezek nem stratégiai, hanem általában hatékonyságot növelő javaslatok.


Úgy tudnám szemléltetni, hogy a stratégiai célokat a felsővezetők hozzák meg, annak a hatékony kivitelezését pedig folyamatfejlesztők segíthetik. Előkészíthetik az ötlet megfelelő kivitelezését egy döntéselőkészítő anyaggal, ahol minden kapcsolódási pontot, minden érintett résztvevő bevonásával folyamati szinten kidolgoznak.


Soha nem az ötlet hiánya a baj, hanem az, hogy az ötlet megvalósítása elviszi a profitot.

Kezdetben vala…


Minden vállalat általában valamilyen ötlettől vezérelve jön létre. Akár egy piaci rés kiszolgálására, akár felismeri, hogy valamit jobban, olcsóbban tud megvalósítani.

A vállalati életciklusokban a folyamatmenedzsment viszont még nem kapott egy egzakt helyet (folyamatban van a kidolgozása). Mindenki azt mondja, hogy a kezdetektől van létjogosultsága. Persze, aki eleve szervezetfejlesztési céget vezet talán már tényleg kezdetektől egy nagyon átgondolt működést végez, de ez nem minden cégprofilra igaz.




A cég növekedésével


Szépen kialakulnak a működés megszokott medrei, amiben csordogál a biznisz. Aztán kis idő múlva máris előjönnek a bevétel mellett a hibák, a bosszúságok, amikre nem gondoltunk, amit nem láttunk. Ami még kellemetlenebb, hogy ezeknek a hibáknak a költségei is realizálhatók, amik egészen kicsi mértéktől egészen horribilis büntetésekig is fajulhatnak.





Tűzoltás


A hibákat lehet javítani, azokra is létrehozni egy megszokott rendet. Ez a legrosszabb stratégia, mert így történik meg a cégeknek a duzzasztása (ezt én neveztem el így).

Mert mi is történik ekkor? Sok munka lesz.


Általában nem az értékesítéshez, vagy profitszerzéshez kapcsolódnak ezek, hanem a hibák állandó, folyamatos javítására fordított idő ez. És mivel sok a munka, kell még ember. Az ilyen módon felduzzadó cégeknél egy hatékonyságnövelő folyamatfejlesztés bevezetése nagyon sok kapacitást szabadít fel. Ez azért jó, mert a felszabadított kapacitást és pénzt fejlesztésre lehet fordítani.


A másik oldalon, akik már felismerik ebben a pillanatban azt, hogy szükséges folyamatmenedzsment a hibák eleve elkerülésére! A tűzoltás mellett kiépítik a folyamatmenedzsment rendszert, ami a javítási költségek kikerülésére szolgálható. Emellett pedig a folyamatos ötletelés valóban hatékony megoldását is kidolgozza.


 
 
 

Comentarios


bottom of page