top of page

Folyamatot fejleszteni mindenki tud

  • Folyamatfejlesztes
  • Jul 9, 2019
  • 2 min read

A hétvégi wellness arra késztetett, hogy elgondolkodjak azon, hogy miért is jó a folyamatfejlesztés. Például azért, mert folyamatot fejleszteni mindenki tud?


Úgy, ahogy maszírozni is, és főzni is tudnak legtöbben. Mégis léteznek masszőrök, szakácsok, sőt séfek is! Mégis fizet érte az ember, ha igénybe akarja venni a szolgáltatásukat.

Mert jó, hogy biztos kezekben érezhetjük magunkat.


Tudjuk, hogy ők valahogyan jobban értenek ahhoz, ami a szakmájuk.

Nem csinálunk belőle “ego” kérdést, hogy nem megyek el egy jó pizzériába akár, mert én is meg tudom sütni azt a pizzát, igaz? Megtudnám. Van fent az interneten ezer recept. Mégsem sütöm meg. A ráfordított idő, az alapanyagok beszerzése miatt, vagy épp amiatt, mert még nem csináltam, nem érezném konfortosan benne magam, vagy mert más dolgom is van! Kényelmesebb elmenni a pizzériába, jó, hogy elém teszik az eredményt (pizzát), hogy kiszolgálnak.


Hiába masszíroztunk már meg valakit, vagy a lábunkat egy fárasztó nap után. Milyen jó elnyúlni azon az ágyon és felfrissülten felkelni onnan? A fájó pontokat elmulasztani?

Mert mikor is megyünk el legtöbbször masszázsra? Amikor valami fáj!


Innen ugrott be az összefüggés. Addig nem szoktak rálépni a cégek a tudatosság útjára, amíg nem veszik észre, hogy bizony valami “fáj” a működésben. Hogy vagy ügyfeleket veszítenek, vagy időszűkében vannak, vagy sok a hiba…stb. Mert manapság már minden tudatosan működő cégnek van folyamatfejlesztése. Gondolhatjuk, hogy az, hogy egy cég folyamatfejlesztőt alkalmazzon egy olyan luxus talán, mint elmenni egy masszőrhöz. Ha nem muszáj inkább nem, megcsinálom magam. Így is lehet, bár hozzáteszem, amikor már fáj, ott már mindig komoly gondok vannak, amiket meg lehetett volna előzni.


Egy vezető viszont nem folyamatfejlesztő, ezt nagyon fontos tisztázni!



A vezetőnek irányítania kell egy csapatot, megszerveznie a feladatokat, meg kell terveznie a csoport költségvetését, biztosítania kell a munka zavartalan, minőségi elvégzését és a fentről jövő utasítások betartását. Ezen kívül persze, mivel emberekkel dolgozik, így azok személyes fejlődését, motivációjának fenntartását is szem előtt kell tartania, illetve vannak olyan vezetők, akik emellett még operatív munkát is végeznek. Ez nem tenné ki a napi 8-10 (vagy több) munkaórát?


Hogyan várhatjuk el így egy vezetőtől azt, hogy fejlessze a folyamatait profi, eredményes szinten? Hogyan várhatnánk el, hogy ebbe a komplex feladatkörbe beintegráljunk egy definiált szakmát, amit máshol napi >8 órában végeznek a szakemberek?

Vajon melyik feladat hátrányára akarnánk a folyamatfejlesztést vezetői feladatkörbe sorolni?

A vezetők annyira tudnak folyamatot fejleszteni, mint maszírozni. El lehet olvasni több könyvet, lehet járni tanfolyamokra és ki lehet képezni magunkat folyamatfejlesztőkké is. Lehetünk multifunkciós vezetők.


Egyrészt nem fog beleférni a rendelkezésre álló időbe mind a két szerepkör.

Vagy a vezetői státuszunk és működésünk, vagy a folyamatfejlesztői szerepkörünk nem fog hatékonyan működni, aminek során még lehet, hogy nagyobb károkat okozunk.


Másrészt vezetőként csak a saját folyamatainkra lehetünk hatással, amit ugyan lehet jobban végezni, de nem tudhatjuk azt, hogy amit bevezettünk fejlesztéstől a másik oldalon milyen negatív hatások születnek! Nincs meg a big picture!


 
 
 

Comments


bottom of page