Bereczki Csaba szavai azokhoz, akiket érdekel a folyamatfejlesztés
- Folyamatfejlesztes
- May 20, 2019
- 3 min read
A blog első interjúalanyaként örömmel mutatom be Bereczki Csabát, a Lean Enterprise Institute titkárát, egyik alapítóját.
Van, aki még nem ismeri?

Csaba a Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett gépészmérnöki diplomát, majd ezt követően pályáját a gyártás, termelés területén kezdte el.
A GE-nél ismerkedett meg a Six Sigmával és a lean szemlélettel, illetve kezdte el ezeket az elveket a gyakorlatban is alkalmazni és elterjeszteni. Multinacionális vállalatoknál – többek között Morgan Carbon, BNP Paribas, Avis Budget Group – szerzett vezetői tapasztalatot gyártás, ellátási lánc, bank, szolgáltatás és szolgáltató központ működés terén. Ezeknél a vállalatoknál a lean szemléletű működés kialakítását, vagy a működési kiválósági programokat támogatta operatív, folyamatfejlesztési, illetve lean szakmai vezetőként kezdetben Magyarországon, majd később Európa szerte. 2014 óta az Integrated Consulting Group csapatának is tagja.
2011 óta alapítóként és elnökségi tagként a Lean Enterprise Institute magyarországi szervezetét építi, a nemzetközi Lean Global Network (LGN) több munkacsoportjának is tagja. A 2014-ben elindult Bosch Lean Akadémia pilot projekt vezetője (LEI), a Gemba-séták (Gemba Walks) című könyv szakmai lektora.
Mike Rotherrel és jobbkezével Tilo Schwarzzal együttműködve komoly szakmai tapasztalatra tett szert a Toyota-Kata módszertan területén, melynek elhivatott hazai képviselőjeként számos hazai vállalat vezetőjét indította el ezen az úton.
Megtiszteltetés, hogy válaszolt néhány kérdésemre!
Ezúton szeretném megköszönni, hogy a nézeteit megosztotta és ezzel növelte a blog hozzáadott értékét. 😊 Remélem a jövőben is partner lesz egy-egy nehéz kérdés megválaszolásában.
Mikor és minek hatására kezdett el foglalkozni a folyamatfejlesztéssel?
Folyamatmérnökként kötelező volt a Six Sigma és egyéb problémamegoldó módszerekkel aktívan javítani a folyamatok teljesítményét, problémákat úgy megoldani, hogy azok ne térjenek vissza. Nagy hatással volt rám emellett az a lean átalakulás, ahol japán senseiektől tanulhattam. Az, ami megfogott, hogy láthattuk, jobbak lesznek a dolgok és az emberek is másként, könnyebben tudnak többet elérni, sikeresek lehetnek.

Ha egy lelkes újonc többet szeretne tudni a folyamatfejlesztésről neki is érdemes egy japán senseit felkeresnie, vagy még milyen egyéb csatornákat ajánlana tanuláshoz?
Kezdjük talán ott, hogy nem kell mindjárt japán sensei, de valaki sokat tud segíteni abban, hogy jól lássuk meg a dolgokat és a saját tanulásunk útját egyengesse, visszajelzést adjon, dilemmák feloldásában segítsen. Ez nehezen megy önállóan. Ez nekem a vállalati működéssel érkezett, azután viszont tudatosan kerestem azokat a helyzeteket, ahol lehet mások segítségével tanulni.

A saját tapasztalat elengedhetetlen, de ott vannak a közösségek, akár vállalaton belül, akár vállalaton kívül, ahol lehet ezeket megvitatni, tapasztalatot cserélni. Azt nem szabad elfelejteni, hogy ami máshol működött, az nálam már nem fog, mert nem olyanok a körülmények. A másolás az egyik legnagyobb hiba, amit el lehet követni. A folyamatfejlesztés magában számomra nem értelmezhető, fenntartható változáshoz igazi célokra, a vezetési folyamatok fejlesztésére és bevonásra, elkötelezésre van szükség.
Mi volt az életében az a munka, ami legnagyobb lelkesedést okozta Önben és miért?
Nagyon nehezen tudok ilyen munkát választani, de ha mégis, akkor az nekem a Bosch Lean Akadémia lenne. Olyan komplex kihívás volt, amit vállalati környezetben nehéz kivitelezni - egyetemi hallgatók, egyetemi oktatók és a Bosch vezetőinek, mentorainak együttműködésén keresztül kellett azt a kísérletet végrehajtani, ami megmutatja, hogy a tanulás a lean elveken keresztül sok más olyan készséget is fejleszt, amit a “hagyományos” vállalati környezetben külön-külön próbálnak meg fejleszteni. Iskolapadban lehet ismereteket szerezni, de képességet csak a tapasztalati tanulás, a „csinálás” fejleszt. Ennek a kísérletnek az volt az egyik hipotézise, ha az Y vagy Z generációt helyesen tanítjuk, akkor a velük kapcsolatos sztereotípiák megdőlnek és nagyon magas teljesítmény és elköteleződés hozható létre.

Comments