Az 5S irodai környezetben – példa, hogyan lehet alkalmazni a digitális világban
- Folyamatfejlesztes
- Apr 29, 2019
- 2 min read
Eszembe jutott egy régi sztori, ami már régóta érik bennem ahhoz, hogy papírra vessem.
Egyszer megkértek, hogy vezessek egy projektet 5S témában, céllal egy pénzintézetnél.
Olvastam már szakirodalmakban róla, voltam már projekttag egy ilyen projektben, tudom, hogy mit jelent az 5S rövidítése (kimásolom ide most Wikipédiából, mindenki utánajárhat, viszonylag hivatalos forrás. Megjegyzés: az eredeti japánul van, de persze, hogy lefordították angolra is úgy, hogy s-sel kezdődnek a szavak és majdnem ugyanezeket jelenti 😊):
🌿Seiri- Egy munkahelyen lévő szükséges és szükségtelen dolgok meghatározása.
🌿Seiton- A dolgok pontos és célszerű helyének kialakítása, feliratozása, jelölése, áttekinthető elrendezése.
🌿Seiso- Tisztítás, takarítás a munkahelyen és környékén.
🌿Seiketsu- A kialakított tisztaság és rend fenntartása, szabványosítása.
🌿Shitsuke- Az előző 4S beépítése a vállalati kultúrába, önfegyelem.

Azt gondoltam, hogy attól még, hogy tudom, mit jelent még nem biztos, hogy el tudom képzelni ennek megvalósítását a szolgáltató szektorban is, noha láttam már rá példát. Mégis a szakirodalmak mindig a gyárakról írtak, ahol például a szerszámoknak meghatározták az optimális helyét, így nem vesztek el, kellett keresni.
A gyártásban alapvetően jelen van számos szabvány (ISO) is. Az egész működés szabálykövető. Egy gyárban igenis jól jön egy 5S project, ami a takarítást is magában foglalja. Mindenki tegyen rendet maga után a következő műszak munkatársainak!
De egy szolgáltató szektorban ezt hogyan? Míg a gyártásban volt olyan gyakorlat, hogy konkrétan színes ragasztóval körbe rajzolták a szerszám helyét, (mint egy halottat a filmekben) úgy a szolgáltató szektorban hirtelen nem tudtam mire gondolni. Most rajzoljam körbe a számítógépet? Vagy a nyomtató helyét, ami mindig ugyanott (az előírt szabályoknak megfelelően egy különálló helységben) van?
Kezdetben néztem, mint borjú az új kapura attól függetlenül, hogy a mentorom, akitől a LEAN módszert megtanulhattam (vagy inkább úgy fogalmaznék, hogy bepillantást nyerhettem abba a világba), ezt megcsinálta egy hitelintézetnél.
Ott voltam. Láttam!
Láttam, ahogyan az aktákat érkezési sorrendben helyezik el, így biztosítva a FIFO rendszert. Láttam, hogyan biztosítják azt, hogy a sorrend ne változzon meg. Láttam, hogy spagetti diagrammal ábrázolták ezt megelőzően a hitelügyletek fizikai útját és ezt felhasználva hogyan rövidítették az átadást, a fizikai szállítást.
Első blikkre viszont azt nem láttam még, hogyan fogjak hozzá ennek egy majdhogynem teljesen digitális környezetben. Aztán jött az ötlet. Digitális dimenzióban!
A közös mappák átláthatatlanok (egy multiról beszélünk), ott szükséges lenne egy nagytakarítás és standardizálás gyanánt némi jogosultságrendszerrel biztosítani az adatokhoz való hozzáférést, szabályzatba foglalni az elveket. Tehát így is lehet.
Mindenesetre kértem, hogy nevezzük át a project nevét, ne 5S legyen, mert mégiscsak ez valahogy más.
Comments