All in one- avagy több pozícióban tündöklő folyamatfejlesztők #1.rész
- Folyamatfejlesztes
- Mar 27, 2019
- 2 min read
Az álláshirdetésekben írt feladatkörökből is lehet következtetni arra, hogy egy folyamatfejlesztőnek milyen széles spektrumon kell megfelelni. Írtam már korábban, hogy szinte mindenhol benne van a folyamatok optimalizálása ebben a körben, új folyamatok létrehozása, folyamatok elemzése. Ezen felül van, ahol a szabályzatok írását, az új folyamatok oktatását, azokhoz kapcsolódó szoftverek tesztelését, jelentéskészítést/riportálást …stb. is ehhez a munkakörhöz sorolják.
Hatékony az, ha minden folyamatfejlesztéshez, vagy abból adódó feladatot, a folyamatfejlesztőnek kell elvégeznie?

Így leírva is érezhető, hogy a folyamatok optimalizálásához, elemzéséhez teljesen más skill kell, mint egy szabályzat megírásához, vagy egy jelentéskészítéshez/riportáláshoz. Az iskolákban ezt úgy nevezik, hogy real vagy human beállítottság. Ez az egyik nézőpont, amin el lehet gondolkodni, ha megfelelő választ akarunk találni a kérdésre.
A másik oldalról megvizsgálhatnánk, mennyi erőforrást emészt fel, ha az all in one megközelítést helyezzük előtérbe és azt mondjuk, hogy mindent egy ember vigyen végig és (amit hangsúlyoznék: végezzen el).
Tehát adott egy folyamatfejlesztés, akár project keretein belül, akár azon kívül, BAU feladatként. Nem vitatja senki, hogy ennek előkészítését, a workshopok megtartását, utómunkákat a folyamatfejlesztő végzi. Néhol az oktatást/ kommunikációt is. Eddig még ki vagyok békülve a dologgal. A szabályzatírás viszont már egy másik téma.
Vizsgáljuk csak meg, hogyha jól akarjuk elvégezni ezt, mire is van szükség pontosan.
Az egyik, hogy ismerjük, mi változott. Ez megvan, hiszen a folyamatfejlesztést mi végeztük el. A másik, hogy átlássuk, hogy mire van hatással. Ha jó hatáselemzést végeztünk, akkor ez is adott – folyamatszinten! Azért fontos ezt kiemelni, mert legtöbb helyen NEM folyamatalapú szabályozás van.
Az vajon elvárható egy folyamatfejlesztőtől, hogy a szabályzatok mindegyikével tisztában legyen és meg tudja határozni, hogy egy folyamat változásánál melyek azok a szabályzatok, amik változni fognak?

Egy multinál több száz szabályzat futhat egyszerre. Az, hogy ezzel valaki képbe kerüljön is nagyon sok időt emészt fel és vesz el attól a core tevékenységétől, amivel valódi értéket teremt (itt most jobb esetben a folyamatfejlesztéstől). Tehát amialatt az a nyomozás tart, hogy melyik szabályzatra lehet hatással, melyikbe hol kell átvezetni a változást a folyamatfejlesztéstől veszi el az időt. Elárulom: nem keveset.
Nézzük csak meg egy kicsit LEAN szemmel is! Maga a nyomozás is egy muda (veszteség), mert ez elkerühető, ha a megfelelő szakterületi embernek kommunikáljuk a változást, aki azzal a szakzsargonnal és az adott szabályzatban módosítani tudja a leírtakat. A nyomozás miatt nem biztosítjuk nemcsak az áramlást, hanem az értékteremtést és az elszámolható munkaidőt sem, mert utóbbira mindig lehet bőven időt könyvelni.
Ha egy álláshirdetésben azt olvasom, hogy a szabályzatok írása is a folyamatfejlesztő feladatkörébe tartozik, tudom, hogy ott kemény bürokrácia miatt nem lesz lehetőség igazán folyamatot fejleszteni.
Az riportálás/ jelentéskészítés vagy egyéb feladatokról next time! Az is megér egy misét!
Comments