A sztenderdizációról, ami szolgáltató szektorban merőben más, mint a gyártásban
- Folyamatfejlesztes
- May 15, 2019
- 2 min read
Alkalmam nyílt hétvégén diskurzust folytatni olyan ismerőssel, aki új pozícióba lépett egy olaj- és gázipari nemzetközi cégnél. Az új pozícióhoz rendelt egyik feladat az, hogy a különböző országok egyes folyamataira meghatározott változtatásokat koordinálja.
Tehát a felsővezetés által kiadott változtatásokat minden országban meg lehet valósítani? Igen. Ugyanúgy? Igen.
Hát persze, gépek, berendezések, emberek, termékek, szabványok, végtermékek. Mennyivel egyszerűbb, mint a szolgáltató szektorban- tűnődtem.
A szolgáltató szektorban, azon belül is egy olyan környezetben, ami dinamikusan változik (mint például a pénzügyi szektor) nagyon nehéz sztenderdizálni a folyamatokat az egyes országokban.
Ennek nagyon sok oka lehet, de kiemelnék néhányat, ami olyan egyértelműnek tűnhet:
Termék
Sok esetben eleve a Termék is más. Egy anyacégen belül a leányvállalatoknak más és más lehet a pénzügyi szolgáltatásuk.

Nézzük csak a Lakástakarékpénztárak helyzetét külföldön és itthon. Külföldön soha nem volt akkora állami támogatás a konstrukcióba építve, mint nálunk tavaly Q3-ig.
A folyamat hogyan egységesíthető, ha maga a szolgáltatás is más?
Jogszabályi környezet
Az országok jogszabályi környezete nem teszi lehetővé sok esetben az egységesítést. Annyi rendelkezést hoztak a bankszektor szabályozására, ami nagyon megnehezíti a folyamatok hatékonyságának megteremtését.

Értem én, hogy fogyasztóvédelem érdekében teszik - jobb esetben - a legtöbb változtatást, és valóban szükséges is némelyik, de valóban a célt szolgálják? Mindig voltak eddig kiskapuk sajnos, amit mindig megtaláltak a bankok.
Egy folyamatfejlesztést elvégeztünk és jobb esetben csak utána jön be egy olyan jogszabály, ami vagy borítja a fejlesztésünket, vagy bőven ad feladatot/fejleszteni valót további 4 folyamat esetében.
Adatvédelem
Azért valljuk be, hogy egy gyárban, a munkavállalaó kevésbé férhet hozzá eleve fizikailag a céges adatokhoz, ügyféladatokhoz ...stb. Egy szolgáltató szektorban ennél jóval nagyobb mozgástere lehet a munkavállalónak, ami nagy működési kockázatot rejt magában.

Persze erre már mindenféle jogosultságrendszerek, szoftverek állnak rendelkezésre, mégis magát a működést helyezi más dimenzióba.
Egyik cégnél például alig akartak szervezeti ábrát mutatni, annyira nagy volt az adatvédelem. 😲 Enélkül viszont a munkát (például egy stakeholder elemzést) azért igencsak nehéz elvégezni.
Valószínű ez fogott meg inkább a szakmámban. Hogy épp a szolgáltató szektor vonz annyira. Hogy épp itt szeretném felderíteni azokat a lehetőségeket, ahol fejlesztési lehetőségek vannak.
Mert nehezebb, mert kihívást és nagyon sok tanulást, kutatást jelent. 😊
Legyen a folyamatfejlesztés közös érdek!
Comments