A Folyamatfejlesztő projekthierarchiában adott neve a Business Analyst lenne?
- Folyamatfejlesztes
- Feb 26, 2019
- 2 min read
Úgy, hogy nem jártam még business analyst tanfolyamra - ahol ezt minden bizonnyal szakszerűen beleépítenék a tematikába és elmagyaráznák- merült fel ma bennem ez a kérdés, amire eddig még nem is gondoltam.
Általában – a multinacionális vállalati tapasztalataimból kiindulva – a Business Analystokat projektekben foglalkoztatják.

💫 A projektekben mérik fel az érintett folyamatokat, rendszereket a szervezeti egységekkel, csapatokkal karöltve.
💫 Ezt követően vagy fejlesztik a folyamatot, vagy nem – annak függvényében, hogy ez elvárás-e tőlük, vagy nem.
💫 A projekt csapattal összegyűjtik az üzleti terület igényeit, azt megfogalmazza, folyamatokhoz/rendszerekhez illeszti.
💫 Tesz több validációs kört, amelynek alkalmával elfogadtatja az utolsó módosításokat is a szakterületekkel és specifikáció formájában átadja az elkészült dokumentációt az IT területnek.
Ez egy nagyon elnagyolt leírása a feladataikról, mert az előkészületi fázisban is már rengeteg olyan tevékenységet végezhetnek, amik a fejlesztést segítheti. Úgy, mint adatfolyamatok felmérése, avagy számos riport, kimutatás és mérés elvégzése.
A dokumentáció formája, precizitása is nagyon megosztott lehet. Ebbe most azért nem mennék bele, mert ahány vállalat van, szerintem annyiféleképpen értelmezik a business analystok feladatkörét, projektekben leszállítandó dokumentációját.
Egy valami viszont kitűnik. Egy közös nevező. A projekt! A Business Analyst tehát egy projekt szerepkör!

Miért furcsállom mégis azt, hogy a BA-k egy funkcionális csapatként működik?
A projektvezetők is funkcionális csapatként működnek. A projekt szponzorok, vagy az IT team vezető viszont nem! A projekt szponzorok általában felsővezetők szoktak lenni. Az IT team vezetők pedig vagy vezetők, vagy senior fejlesztők. Mindkét szerepkör a projekten belüli szerepe mellett végez projekten kívüli, ún. BAU feladatokat is.
Míg a projektvezetőnek kiteszi a napi 8 óráját az, hogy a projektjein dolgozik, csak ezzel foglalkozik, úgy a BA-k is csak projektekben dolgoznak ugyanígy? Vagy a projekt szponzorokhoz és IT team vezetőkhöz hasonlóan nekik is van projekten kívüli feladatkörük?
Azért foglalkoztat ez a kérdéskör, mert a hozzájuk rendelt feladatkörök tekintetében nagy az átfedés a BA és a folyamatfejlesztők között.
Egyenlőre még mindig nem találom azt az éles tudásbeli határvonalat, amivel egyértelműen megkülönböztethető és a feladatköreiben teljesen elkülöníthető lenne a Business Analyst és a Folyamatfejlesztő.
Korábbi posztjaim egyike arról szól, hogy a BA szereptől vagy elvárják az informatikai tudást vagy nem és eközött egy egészen széles intervallum van annak függvényében, hogy a vállalat mit szeretne, úgyhogy ebből nem indulhatok ki.
Persze, muszáj találni egy okos megoldást arra, hogy ha egy vállalat mégiscsak mind a két szerepkört bevezeti, hogyan legyen a közös feladatok elosztása, de ez az esetek nagy többségében csak a vezetők egymás közötti megbeszélésének eredménye, amely inkább a köztük lévő jó viszony, mintsem a vállalat hatékonyságára helyezi a hangsúlyt.
Mondhatnám azt, hogy idővel viszont mindig az erősebb kutya mondjuk úgy, hogy győz. Az erősebb csapat, az erősebb vezetővel.
De inkább azt a kérdést tenném fel, hogy ez így vajon tényleg egy hatékony vállalat?
Ennek alapján a Business Analyst és a Folyamatfejlesztő szinonímái egymásnak?
Vagy a Folyamatfejlesztő projecthierarchiában adott neve a Business Analyst lenne?
Comments