top of page

A fióknak dolgozzunk?

  • Folyamatfejlesztes
  • Jun 20, 2019
  • 2 min read

Több helyről is hallom, hogy a vállalatoknál egyre inkább teret hódít a folyamatok fejlesztése. Egyre több helyen épült ki erre egy csoport, vagy lett megbízva egy személy (például) a logisztikáról. Ezeknek a híreknek én mindig örülök. A következőknek viszont már kevésbé.


Emberünk elmondása szerint vannak olyan cégek, akik súlyos pénzeket fizetnek ki a munkatársak oktatására, de a folyamatok fejlesztése mégis saját berken belül marad. A régi motoros középvezető elmeséli a történetet:


Jön az új vezetőség, aki kijelenti, hogy mostantól kezdve minden másképp lesz, minden jobban fog működni. A munkatársakban bízik és őket tartja a legnagyobb értéknek. Kineveznek egy embert (valamilyen nem felmérhető paraméterek alapján), aki a közös munkát összefogja. A vezetőség meghatároz irányelveket és a középvezetőkkel együtt leülnek, átbeszélik a megvalósítás mikéntjét. Jobbnál jobb ötletek érkeznek!


Megszületik a vezetői döntés, megkezdődik a bevezetés.


A teljes megvalósítás viszont mégsem történik meg.

Jön egy új vezetőség, aki átveszi az irányítást. Felmérik a működést és más, de alapjaiban véve hasonló akciókat irányoz elő, amihez újabb embereket delegál. Meghatározza a felelősöket, határidőket és elfogadja az ötleteket. A bevezetésre megint jókora összeget szánnak, de végül nem kerül a teljes rendszer mégsem bevezetésre.


A project anyagai mennek megint a fiókba. A rengeteg munkával, befektetett energiával együtt.


Aki elég régóta dolgozik egy ilyen működést folytató cégnél pont a második ilyen eset után veszti el a lelkesedését abban, hogy bármilyen működésfejlesztésben reménykedjen.

Abban egyetérthetünk, hogy ennél költségesebb muda (veszteség) kevésbé létezik. A befektetett munka és a született anyagok, a bevezetés bizonyos lépéseire kifizetett összegek mind- mind kukában (?) landolnak.


A kérdés az, hogy valójában kukában kötnek ki, vagy a tulajdonosok/befektetők (társ)tulajdonában lévő cégekben?


Az, hogy egy ilyen körforgás a következő vezetőségváltásig tart, az vagy azért van, mert

1.) hihetetlenül rövid időn belül (1-2 éven belül) leváltják őket, vagy azért van, mert

2.) egy-egy ilyen project bevezetése és megvalósítása túl hosszú ideig tart!


Ha csak belső munkatársak vannak delegálva a feladatra, akik még a “projektmunka” mellett a napi feladataikat is elvégzik, akkor való igaz, hogy nem lehet olyan gyorsan bevezetni a változtatásokat, mint ahogyan a következő vezetőváltás bekövetkezik. Vagy másképp nézve a dolgot: vajon azért van ennyi vezetőváltás, mert nem hozzák az eredményeket?


Akárhogyan is, elemezni kellene a több évtizede kialakult menetrendet és sikertelenséget. Ha oktatásra, eladástechnika hatékonyságának növelésére van kiadható pénz, akkor a működésfejlesztésre miért nincs? Profi cégek, profi tanácsadók állnak rendelkezésre, hogy egy ilyen projektet megvalósítsanak, kisujjból kirázva az egyes lépéseket és felléphető akadályokat. Kiokíthatják a dolgozókat is a SIKERES bevezetést követően.


Ezt a részét ezzel már meg is oldhatnánk, azonban ami nehezebb lesz az az, hogyan szerezhető vissza a munkatársak lelkesedése és motivációja ennyi kudarcélmény után? Ugyanis senki sem szeret a fióknak dolgozni!




 
 
 

Comments


bottom of page